ZAGREB, 2. studeni 2022. - Europska konfederacija sindikata (ETUC) uputila je dopis predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću i ministru rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marinu Piletiću, kojim iskazuje zabrinutost oko uvođenja tzv. agregatora prilikom reguliranja platformskog rada u nacrt prijedloga izmjena i dopuna Zakona o radu. Legalizacija "agregatora" u zakonodavstvu, navodi ETUC, samo bi dodatno zaštitila digitalne radne platforme od njihovih obveza kao poslodavaca, a time i radnike osudila na nesiguran položaj u kojem jesu i sada, i onemogućila njihovu daljnju borbu za njihova prava.
Digitalne radne platforme u Hrvatskoj ne zapošljavaju radnike, već ih upućuju na obrte ili tvrtke koji se nazivaju „agregatorima,“ a koje potom s radnicima sklapaju ugovor o radu, kako takav rad ne bi bio nezakonit. Samim time radnici nemaju mogućnost ostvarivanja radničkih prava u odnosu na kompanije za koje obavljaju rad i koje im za takav rad isplaćuju plaću. Ključni problem je što se na radnike u takvom radnom odnosnu ne bi mogla primijeniti ni pretpostavka radnog odnosa u odnosu na digitalne radne platforme, što je najvažnija novina koju bi trebala donijeti europska Direktiva o poboljšanju radnih uvjeta u radu putem platformi koja je u procesu donošenja.
ETUC smatra vrlo važnim da pretpostavka radnog odnosa, na europskoj i nacionalnoj razini, donese pozitivne promjene za radnike te omogući pošteno tržišno natjecanje između digitalnih radnih platformi i tradicionalnih tvrtki koje posluju u tom sektoru.
Molimo vas da promislite o svom prijedlogu uvođenja 'agregatora' u okvir radnog odnosa, te da osnažite pretpostavku radnog odnosa na način da spriječite da ovaj institut učinkovito funkcionira samo u odnosu na porezna tijela i u poreznim postupcima, a bez jasnih i predvidivih implikacija i učinaka na radno pravo. Također vas molimo za ambiciozan pristup u pregovorima na razini Vijeća Europske unije, pri čemu podsjećamo na zahtjev koji je ETUC uputio članovima Odbora stalnih predstavnika pri Europskoj uniji 23. rujna, istaknuo je u dopisu Ludovic Voet, konfederalni tajnik ETUC-a.
ETUC i SSSH se općenito protive korištenju fiktivnih posredničkih tvrtki koje koriste digitalne radne platforme kako bi izbjegle usklađenost sa zakonodavstvom i zaobišle fiskalne obveze i obveze uplate socijalnog osiguranja na račun radnika. Ovakve izmjene zakona imale bi štetan utjecaj na pravo radnika na ostvarivanje svojih prava u odnosu na stvarnog poslodavca, kao i pravo na zaštitu kolektivnih radničkih prava i kolektivno pregovaranje.
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.