Kongresu su, među ostalima, prisustvovali Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), Samir Kurtović, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudske vlasti i javnih ustanova u Federaciji BiH i Bosiljka Jovanović, predsjednica Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije, te Luka Juroš, pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade.
Od posljednjeg kongresa 2019. godine članstvo u Sindikatu obrazovanja, medija i kulture Hrvatske (SOMK) je poraslo s oko 2600 na oko 4000 članova koji dolaze iz 69 gradova i općina, te 18 županija u Hrvatskoj. U dječjim vrtićima u Hrvatskoj SOMK je osnovao 115 sindikalnih podružnica, a 7 sindikalnih podružnica aktivno je u sektoru medija i kulture.
SOMK je u posljednjih pet godina sklopio 37 novih kolektivnih ugovora i/ili izmjena i dopuna postojećih kolektivnih ugovora. Zbog odbijanja kolektivnih pregovora od strane osnivača dječjih vrtića otvoreni su procesi mirenja u 17 gradova i općina. Upravo zbog neuspjelih procesa mirenja SOMK je prvi sindikat u Hrvatskoj koji je organizirao štrajkove u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, od svibnja do srpnja 2024. godine, u Biogradu na Moru, Vrsaru i Fontani te Slunju.
Prepoznati smo kao sindikat koji zna artikulirati probleme, koji nudi suradnju sa svim institucijama i poslodavcima, koji cijene rad radnika u djelatnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, djelatnosti medija i kulture, ali i Sindikatom koji je spreman i na radikalne poteze u zaštiti prava naših članova, kazala je Božica Žilić, predsjednica Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske (SOMK).
Uspjeh Sindikata obrazovanja, medija i kulture leži u tome što se nikad nije bavio populizmom, nikad se nije bavio trgovinom kao što čine neki sindikati u Hrvatskoj, niti se bavio obmanjivanjem članova. SOMK je radio na promicanju osnovnih zakonskih prava i zaštite svih svojih članova, istaknuo je Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).
Kada sjedimo za pregovaračkim stolom znamo da s druge strane sjedi Sindikat obrazovanja, medija i kulture sa izazovnim zahtjevima i često su ti pregovori teški, kao kad smo se usklađivali s osnovnoškolskim plaćama, to stvarno nije bilo lagano. Isto tako smo svjesni da želimo postići istu stvar, i da ćemo to postići samo uz povjerenje i suradnju, rekao je Luka Juroš, pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade.
Na IV. kongresu Sindikata obrazovanja, medija i kulture usvojena je i promjena imena sindikata, koji se od sada zove Sindikat odgoja i obrazovanja, medija i kulture.
Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.