loading

Novosel: Minimalna plaća bi trebala biti neoporeziva

U emisiji Hrvatskog radija – U mreži prvog razgovaralo se koliko će i kome porasti plaće novom poreznom reformom? Koliko će iznositi minimalna plaća za 2025. i što pokazuje usporedba plaća u javnom i privatnom sektoru? U emisiji su gostovali Mladen Novosel, predsjednik SSSH, ravnatelj Uprave za rad u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava Dražen Opalić i glavni ekonomist Hrvatske udruge poslodavaca Hrvoje Stojić.  

Značajno povećanje bruto povećanje plaća radnika se ne može dogoditi poreznim rasterećenjem. Ono što je do sada učinjeno poreznom reformom po nama nije dovoljno i nije učinjeno socijalno pravedno. Ako pođemo od činjenice da je najniži neoporezivi dio plaće podignut sa 560 na 600 €, a znamo da je prije nekoliko godina minimalna plaća bila neoporeziva – naš je zahtjev da minimalna plaća bude neoporeziva, kazao je Novosel. 

Posljednjim povećanjem plaća u javnom i državnom sektoru promijenio se odnos na tržištu rada, kao i interes radnika za takvu službu. Više ljudi iz privatnog sektora ponovno bi rado prešli u javni sektor. Veliki disbalans i dalje vidimo u tvrtkama u kojima su poslodavci lokalna samouprava. Svi ti čelnici se sada žale da im je država nametnula da iznose koje moraju isplatiti određenim strukama poput vatrogasaca ili odgojiteljica. Sada vidimo da lokalni čelnici smanjuju cijene usluga za građane uoči lokalnih izbora, no to sve ide nauštrb plaća radnika. 

Porezne olakšice koje se nude radnicima koji su otišli raditi u neku drugu zemlju će samo dodatno izazvati gnjev kod radnika koji su ostali u Hrvatskoj. Nitko se neće vratiti u Hrvatsku zbog poreznog rasterećenja dok god u Hrvatskoj ne budu plaće kao u zemljama u koje su otišli. 

Cijelu emisiju poslušajte na linku

Izvor i screenshot: HRT

Pratite nas

Uzmi stvaru svoje ruke

Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.

Učlani se